Prezydent Polski Andrzej Duda i Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier 1 września 2019  gościli w Muzeum Ziemi Wieluńskiej, gdzie spotkali się ze świadkami bombardowania i obejrzeli nową wystawę stałą „Świadkowie mówią… Wieluń 1 września 1939”.

- Kiedy zaprosiłem Pana Prezydenta na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej powiedziałem, że w Polsce są dwa symboliczne miejsca - Wieluń i Westerplatte. Wybór padł na Wieluń. Wierzę, że rolą Prezydenta w Niemczech jest sprawowanie rządów nad umysłami ludzi, nad pamięcią i dzięki tej dzisiejszej wizycie w Niemczech zacznie się mówić o Wieluniu, o tym, jak wyglądał początek II wojny światowej - podkreślał Prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Frank-Walter Steinmeier przyznał, że jego intencją było zwrócenie uwagi mediów i opinii publicznej w Niemczech na dramat ludności cywilnej.
- Zbyt niewielu Niemców wie dzisiaj o tym miejscu. Wieluń musi być obecny w naszych umysłach i naszych sercach - mówił Prezydent Niemiec zwracając się do naocznych świadków bombardowania miasta.

Info i zdjęcia: Muzeum Ziemi Wieluńskiej