8 listopada w Wieluńskim Domu Kultury odbyła się uroczystość 10-lecia Młodzieżowej Rady Miejskiej w Wieluniu. Na uroczystość przybyli między innymi byli opiekunowie i przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej a także burmistrz Janusz Antczak, były burmistrz Mieczysław Majcher, były zastępca burmistrz Robert Kaja, Przewodniczący Rady Miejskie w Wieluniu Piotr Radowski, radni miejscy.

Aktywny udział obywateli w kształtowaniu samorządnej Rzeczypospolitej stanowi podstawę budowania demokratycznych form zarządzania państwem. W preambule do Europejskiej Karty Uczestnictwa Młodych Ludzi w Życiu Lokalnym i Regionalnym, uchwalonej na Kongresie Europejskich Władz Lokalnych i Regionalnych w Strasburgu w 2003 r. czytamy, iż „Aktywne uczestnictwo młodych w decyzjach i przedsięwzięciach na szczeblu lokalnym i regionalnym jest niezbędne, jeżeli chcemy budować społeczeństwa bardziej demokratyczne, bardziej solidarne i bardziej dostatnie”.

W oparciu o wymienioną wyżej Kartę Uczestnictwa Młodych Ludzi w Życiu Lokalnym i Regionalnym oraz Ustawę o Samorządzie Gminnym, ówczesne władze miejskie na sesji Rady Miejskiej w dniu 21 maja 2003 r., na wniosek Burmistrza Mieczysława Majchera, większością głosów, 17 głosów przy jednym wstrzymującym się, podjęła uchwałę o powołaniu Młodzieżowej Rady Miejskiej w Wieluniu oraz uchwaliła jej statut.
Powołanie Młodzieżowej Rady Miejskiej, składającej się łącznie z 21 radnych, uczniów wieluńskich gimnazjów, stało się faktem.

W czasie uroczystości oprócz wspomnień dotyczącyh jej powstania przypomniano o licznych inicjatywnach i działaniach, w które włączyła się Młodzieżowa Rada Miejska. Podziękowano także byłym opiekunom MRM: Annie Rozmarynowskiej, Małgorzacie Strózik, Kamili Jakubowskiej, Janu Kępińskiemu, Waldemarowi Wolniaczykowi i Grzegorzowi Kucharczykowi.

Wspomniano również o byłych przewodniczących MRM, którymi byli:
Miłosz Lipieta, Emilia Urbaniak, Mateusz Wojtuniak, Marta Pamuła, Izabelela Guderska, Monika Lipieta, Joanna Śpiewak, Piotr  Mikulski, Aleksandra Piktus.

Na zakończenie uroczystości absolwenci i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Wieluniu pod dyrekcją p. Urszuli Tyczki, przedstawili spektakl słowno-muzyczny zatytułowany „Moja Mała Ojczyzna”.

Zdjęcia: WDK