Tegoroczne obchody 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Wieluniu rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny w wieluńskiej kolegiacie.

Uroczystości prowadzone przez dyrektora Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jana Książka silnie nawiązywały do wojny w Ukrainie. Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa podkreślił, "że historia kołem się toczy. W 1940 roku polscy oficerowie, który ginęli w obozach z Miednoje, Charkowie, Ostaszkowie, Katyniu. Tylko dlatego ginęli, że byli Polakami. To byli oficerowie policji, oficerowie wojska, oficerowie służb granicznych, służby Poczty Polskiej, nauczyciele, inteligencja.

Po 82. latach na terenach tych samych, na których znajdowały się obozy sowieckie postsowiecka Rosja w tych samych miejscach, w Charkowie zabija ludobójczo ludzi, którzy są Ukraińcami. Tylko dlatego, że są Ukraińcami, że nie są narodowości rosyjskiej i nie przywitali kwiatami, chlebem i solą najeźdźcy rosyjskiego, który przyjechał z tak zwaną misją stabilizacyjną.Współczesna Rosja jest spadkobiercą sowieckiej Rosji. Homo sovieticus, czyli osobowość człowieka sowieckiego dalej panuje i pokutuje w społeczeństwie rosyjskim, a na pewno pokutuje wśród władz współczesnej Rosji."

Na zakończenie obchodów władze samorządowe złożyły kwiaty i znicze pod pomnikiem Pomordowanych w Katyniu, pochodzących z terenu Ziemi Wieluńskiej. Honorową wartę przy pomniku pełnili członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej.

• FFM_2177
  • FFM_2219