Uroczystą Mszą świętą pod przewodnictwem arcybiskupa seniora Archidiecezji Częstochowskiej Stanisława Nowaka w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu rozpoczęto obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski na Ziemi Wieluńskiej.

Po Eucharystii nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II, po czym licznie zgromadzeni mieszkańcy Wielunia wraz z władzami samorządowymi oraz duchownymi udali się do Muzeum Ziemi Wieluńskiej, gdzie wysłuchano wykładu ks. prof. Jana Związka na temat chrztu Polski i początków chrześcijańskiej państwowości naszej Ojczyzny. Podsumowaniem uroczystości był występ chórów Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Wieluniu oraz Powiatowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu i Zespołu Muzyki Dawnej pod przewodnictwem Jakuba Jurdzińskiego, które wykonały utwory muzyki średniowiecznej.
Podczas przemównienia okolicznościowego Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa podkreślił, że każda wspólnota szuka takich zdarzeń, faktów, legend, które mogą być dialogiem pomiędzy przeszłością, a przyszłością. W historii naszego narodu tym, co możemy określić mianem tego dialogu oraz tym, co zbudowało naszą tożsamość, jest właśnie chrzest przyjęty przez Mieszka I. (...) Wszelkie próby oderwania Polski od chrześcijaństwa na szczęście zawsze kończyły się źle dla tych, którzy próbowali to zrobić. Depozyt, który dali nam nasi przodkowie 1050 lat temu powinniśmy rozwijać, tak, aby on rozkwitał ku szczęściu naszej umiłowanej ojczyzny.

Zdjęcia: Muzeum Ziemi Wieluńskiej