Ozdoby choinkowe z opłatka, bibuły i kartonu – świąteczne warsztaty w Muzeum Ziemi Wieluńskiej były głównym punktem ostatniej w tym roku sesji Młodzieżowej Rady Miejskiej. Zajęcia poprowadził etnograf Tomasz Spychała, który przybliżył także dawne zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem.

Ubieranie choinki wcale nie było od zawsze naszą narodową tradycją, przyszło do nas z Niemiec. Polskie zwyczaje, choć nieco dziś zapomniane, były jednak mocno zakorzenione w dawnych dworach i na wsiach. Przesądy, wróżby i duchy przodków towarzyszyły Polakom w tym niezwykłym czasie. Najwięcej zaś radości przynosiło wspólne wykonywanie ozdób świątecznych i kolędowanie.

Spotkanie w muzeum było zatem zarówno doskonałą lekcją, jak i okazją do złożenia życzeń oraz podsumowania działalności Młodzieżowej Rady Miejskiej, która jesienią rozpoczęła swoja VI kadencję.

- O ileż przyjemniej jest spotkać się i zrobić własnoręcznie to, co zawiśnie na naszych choinkach. Dziękuję za wasza kreatywność, pracę i zaangażowanie w sprawy młodzieży. Przez święta wypoczywajcie i cieszcie się obecnością bliskich. Życzę też dużo zdrowia i spełnienia marzeń w Nowym Roku – powiedział na spotkaniu burmistrz Janusz Antczak. (mak)

Zdjęcia: M. Kopańska, H. Żóraw