Węzeł „Wieluń” wraz z 45-kilometrowym odcinkiem drogi ekspresowej S 8 z Sycowa do Walichnów został otwarty w minioną sobotę. Oddania inwestycji dokonał Wiceminister Infrastruktury i Rozwoju Zbigniew Rynasiewicz, symboliczna była także obecność byłego Ministra Infrastruktury a obecnie Wicemarszałka Sejmu Cezarego Grabarczyka.

- Ten dzisiejszy dzień to efekt swoistej sztafety, która rozpoczynała, kontynuowała i zakończyła tę inwestycję. Nikt nas nie zmuszał, żeby tutaj przyjechać. Chcieliśmy zobaczyć efekt prac i trzeba przyznać, że jest imponujący. Droga S 8 jest betonowa, więc powinna nam służyć przynajmniej 40 lat – podkreślał Cezary Grabarczyk.

Minister Zbigniew Rynasiewicz poinformował, że oddany odcinek nie jest jedynym w ostatnim czasie. Cały czas w wielu miejscach w Polsce trwają budowy dróg, tylko w minionym tygodniu oddano ich do użytku około 120 km. Ponieważ otwarcie nastąpiło w pierwszy dzień kalendarzowej zimy, wyjątkowo łagodnej w tym roku, żartowano, że tym razem to drogowcy zaskoczyli zimę.

Burmistrz Janusz Antczak przywiózł ze sobą szpadel, który wbijał w tym miejscu podczas rozpoczęcia inwestycji.

- Dziękuję za dotrzymanie słowa, że węzeł nazywa się „Wieluń”. Ale jeszcze bardziej cieszy mnie fakt, że oprócz trasy S 8, będziemy mieli także obwodnicę Wielunia, co znacznie usprawni komunikację w tej części województwa łódzkiego – mówił burmistrz.

Obecna na oddaniu inwestycji dyrektor łódzkiego oddziału GDDKiA Iwona Zatorska Sytyk potwierdziła, że wyłonienie wykonawcy na budowę obwodnicy Wielunia planowane jest na czerwiec przyszłego roku: - W lipcu zapraszam na wkopanie pierwszej łopaty pod budowę obwodnicy Wielunia – zapewniła.

Budowa węzła i odcinka Syców-Walichnowy trwała 22 miesiące. Inwestycja była podzielona na trzy odcinki: Syców – Kępno (15,3 km), Kępno – Wieruszów (16,6 km) oraz  Wieruszów – Walichnowy  (13,1 km).  Wykonawcy odcinków wybudowali  44 obiekty inżynierskie (wiadukty i mosty) oraz kilkadziesiąt przejść dla zwierząt (od płazów po duże zwierzęta). Powstały dwa Miejsca Obsługi Podróżnych (na odcinku Wieruszów – Walichnowy), wybudowano również trzy węzły drogowe (Bralin, Kępno, Wieruszów). Wartość projektu to 1 274 800 tys. zł, w tym dofinansowanie z UE 1 007 064,9 tys. zł. (mak)

• 1
  • 2