Programy profilaktyczne realizowane w Gminie Wieluń  w 2019 roku

Badania genetyczne

Program „Populacyjno-przesiewowego wykrywania rodzin z wysoką genetyczną predyspozycją do rozwoju nowotworów w Gminie Wieluń” jest kontynuacją programu rozpoczętego pod koniec 2007 r., i realizowany we współpracy z Międzynarodowym Centrum Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Warunkiem kwalifikacji do bezpłatnych badań onkologiczno-genetycznych jest wypełnienie i dostarczenie ankiety do Wieluńskiego Domu Kultury. Konsultacja w naszej gminie jest częścią pierwszego unikatowego na świecie badania pozwalającego wykryć raka piersi, jajnika, prostaty i jelita grubego we wczesnym, uleczalnym stadium.

Do pobrania ankieta.pdf

Od 2007r. rozszerzyliśmy ten program rozszerzyliśmy ten program o oznaczenie poziomu mikroelementów u osób ze stwierdzoną genetyczną predyspozycją do rozwoju nowotworów jako marker wysokiego ryzyka rozwoju raków.

• Program profilaktyczny szczepień ochronnych przeciwko rakowi szyjki macicy HPV oraz edukacja zdrowotna dziewcząt, chłopców i ich rodziców/opiekunów prawnych

Celem programu rozpoczętego pod koniec 2014 r. jest wyeliminowanie zakażeń wirusem HPV wywołujących raka szyjki macicy poprzez objęcie szczepieniem 13 letnich dziewcząt, zamieszkałych, bądź uczących się w szkołach na terenie Gminy Wieluń, po wyrażeniu zgody przez rodziców.

Program profilaktyki i korekcji wzroku wśród dzieci uczęszczających do drugich klas szkół podstawowych na terenie Gminy Wieluń

Zaburzenia narządu wzroku są jednymi z najczęstszych zaburzeń występujących u dzieci w wieku szkolnym.
Zadaniem wiodącym w programie jest uświadamianie rodzicom, dzieciom, nauczycielom, że wady wzroku trzeba koniecznie korygować! Brak prawidłowej korekcji wzroku może powodować trudności w nauce. Dzieci często nie zgłaszają problemów z widzeniem, ponieważ wada wzroku może być kompensowana pracą drugiego oka lub zwiększonym wysiłkiem mózgu. Jednak długotrwała kompensacja może prowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie, a dodatkowy, niefizjologiczny wysiłek odbija się niekorzystnie na koncentracji i wywołuje często dolegliwości neurologiczne. Regularna kontrola wzroku nie tylko pozwala na diagnostykę i korekcję typowych wad wzroku, ale umożliwia także wykrycie w odpowiednim momencie schorzeń, które mogą przekształcić się w poważny problem (zaćma, jaskra, choroby siatkówki).

Programy finansowane są z budżetu Gminy Wieluń.
Koordynator programów: Wieluński Dom Kultury, tel: 43 843 86 40, 694 478 978, www.wdkwielun.pl

Projekt „Wspieraj lokalnie” powstał dzięki współpracy Instytutu Wsparcia Organizacji Pozarządowych z PITax.pl Łatwe podatki.

fundusze

link do kamery on-line z placu legionów

cmentarz

PUBLICZNY TRANSPORT ZBIOROWY W GMINIE WIELU

65plus ok

karta rodzinom 3+

karta dużej rodziny