20 kwietnia w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Płocku, świętowała swoje 80 urodziny wielunianka Hanna Witt – Paszta. Oprócz złotego medalu „Zasłużony kulturze – Gloria Artis’' Hanna Witt – Paszta otrzymała także medal Pro Masovia, przyznany przez marszałka województwa mazowieckiego i Laude Probus od prezydenta miasta Andrzeja Nowakowskiego.

Hanna Witt -Paszta jest kobietą obdarzoną wieloma talentami, wybitnym muzykiem, pedagogiem i zaangażowaną działaczką społeczną. Do 1973 roku związana była z naszym miastem, tutaj się urodziła, tu spędziła dzieciństwo podczas okupacji hitlerowskiej, tutaj ukończyła szkołę podstawową nr 1, jest absolwentką liceum ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu. W Wieluniu również uczęszczała na lekcje muzyki, do znanej mieszkańcom, wybitnej nauczycielki gry na fortepianie Wandy Kostkowskiej. Hanna Witt – Paszta współtworzyła w naszym grodzie ogniska muzyczne, była organistką w kościele ewangelickim i nauczycielem w technikum ekonomicznym. Ojciec Hanny Witt - Paszty przez całe życie był nauczycielem, swój protestancki dom Pani Hanna wspomina jako miejsce przepełnione atmosferą spokoju i pracy. Po latach w Wieluniu Hanna Witt - Paszta uczestniczyła w spotkaniu w Muzeum Ziemi Wieluńskiej, z cyklu „Ludzie i ich pasje” na zaproszenie Towarzystwa Przyjaciół Wielunia.

Od 1973 roku Hanna Witt – Paszta na stałe zamieszkuje w Płocku, to tutaj wykształciła wielu znakomitych płockich muzyków, ucząc przez 25 lat, w Państwowej Szkole Muzycznej, w klasie fortepianu. Przez 9 lat była dyrektorką Płockiej Orkiestry Kameralnej, którą przekształciła w Płocką Orkiestrę Symfoniczną. Doprowadziła do wydania reprintu „Ewangelii wg św. Mateusza z 1551 roku’’ przetłumaczonej przez Stanisława Murzynowskiego, za co została uhonorowana tytułem Płocczanina Roku 2011. Wiele lat działała w Fundacji Płockiej, wspierając dzieci i młodzież uzdolnioną artystycznie. Doprowadziła także do zbudowania pierwszej w Płocku kaplicy ewangelicko – augsburskiej.

Pani Hanna nadal pozostaje osobą aktywną i zaangażowaną, życzymy by dalej promieniowała pasją życia.

• WITT-PASZCZA-02

23 kwietnia 2018 r. w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich, w MiGBP w Wieluniu odbyło się spotkanie z Grażyną Szapołowską. Aktorką filmową i teatralną, autorką książek: „Ścigając pamięć”, „Zapomniałam o Tobie”, „Poza mną” i „Pocałunki”. Czytelnia MiGBP była wypełniona po brzegi fanami twórczości i talentu autorki. Podczas spotkania Grażyna Szapołowska z właściwym sobie wdziękiem i ekspresją opowiadała anegdoty z życia teatralnego i aktorskiego. Stu trzydziestu uczestników spotkania miało także okazję podziwiania jej talentu wokalnego oraz recytatorskiego. Grażyna Szapołowska przybliżyła historię powstania jej książek oraz opowiadała o swoich artystycznych planach na przyszłość. Na koniec spotkania chętnie odpowiadała na pytania uczestników, a także rozdawała autografy i podpisywała swoje publikacje.

Spotkanie prowadziła Magdalena Kapuścińska.

Było to ostatnie wydarzenie w ramach projektu „Książka niezmiennie ważna ! Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w MiGBP w Wieluniu”.

Sfinansowane ze środków Fundacji PZU.

.

Info i zdjęcia: Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu.

W sobotę, 22 kwietnia na hali WOSiR przy ul. Częstochowskiej w Wieluniu odbył się VII Międzyszkolny Turniej Rodzinny klas I-III Szkół Podstawowych pod patronatem Burmistrza Wielunia Pawła Okrasy.

Informacja Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa:

20 kwietnia 2018 w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Masłowicach odbył się gminny konkurs „Maraton Siódmoklasisty”. O nagrodę Burmistrza Wielunia walczyło osiem trzyosobowych zespołów siódmoklasistów.

Maratończycy, wędrując szkolnym korytarzem, musieli zatrzymać się przy dziewięciu stanowiskach, by zmierzyć się z zadaniami z: języka polskiego, języka angielskiego, języka niemieckiego, historii, geografii, biologii, chemii, fizyki i matematyki. Nie chodziło zatem o wysiłek fizyczny, ale umysłowy. Nieoceniona okazała się umiejętność współpracy w grupie, bo przecież „co trzy głowy, to nie jedna”. Prawidłowe rozwiązania nagradzano cukierkami. Aby wyłonić laureatów konkursu, wystarczyło więc przeliczyć słodkości zgromadzone przez poszczególne drużyny. Oczywiście, nie było mowy o podjadaniu, bo wszystkim zależało na zwycięstwie.

W zmaganiach o nagrodę Burmistrza Wielunia zwyciężyli siódmoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Królowej Jadwigi w Wieluniu. Drugie miejsce zdobyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Masłowicach. Trzecie miejsce zajęła reprezentacja Szkoły Podstawowej im. Władysława Bełzy w Bieniądzicach. Nagrody ufundowane zostały przez władze miasta. Nad prawidłowym przebiegiem rywalizacji czuwały Panie: Katarzyna Morawiak, Ewa Gniłka i Renata Napieraj.

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy!!!

Info i zdjęcia: Renata Napieraj / Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Masłowicach.

• DSC06317
  • DSC06323