Widowisko z ogniem w roli głównej, rzemieślnicy, legioniści rzymscy i wyścigi rydwanów to wszystko można było zobaczyć w miniony weekend w Wieluniu. Ósma edycja Europejskiego Święta Bursztynu obfitowała w wiele atrakcji.

W sąsiedztwie areny obozowisko rozbili rzemieślnicy. Można tu było zobaczyć nie tylko obróbkę bursztynu, ale też zajrzeć na stoiska garncarza, kowala, powroźnika, bednarza czy obejrzeć pokaz wypalania rudy żelaza w dymarce.
Wielkim zainteresowaniem cieszyła się replika Bursztynowej Komnaty, która do Wielunia przyjechała z Wiednia. Komnata wykonana jest z mieszanki wosku i żywicy, ma 4,5 metra wysokości i waży ponad tonę. Obok komnaty stanęła replika XV-wiecznej szkuty, którą prezentował jej twórca wielunianin Wacław Witkowski.
Tym, na co wszyscy czekali były emocjonujące i dynamiczne wyścigi rydwanów. Powożący nie szczędzili sił swoich koni i z niemal kaskaderską sprawnością pokonywali kolejne okrążenia z coraz większą prędkością. Arena była także miejscem pokazów legionistów rzymskich oraz polskiej kawalerii konnej, która do Wielunia przyjechała z Garnizonu Warszawa.

W drugim dniu święta odbyły się również Igrzyska Szkolne, w których wzięło udział 11 szkół. W kategorii klas I – III szkół podstawowych pierwsze miejsce zdobyły ex aequo Szkoła Podstawowa im. Jana Jarczaka w Gaszynie oraz Szkoła Podstawowa im. Komisji Edukacji Narodowej w Kurowie. Drugie miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Bełzy w Bieniądzicach, a na trzeciej pozycji uplasowali się ex aequo uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Masłowicach oraz ze Szkoły Podstawowej w Sieńcu. W kategorii klas IV – VI pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 4 im. Królowej Jadwigi. Drugą lokatę zajęła Szkoła Podstawowa nr 5 im. Powstańców Śląskich. Na trzeciej pozycji uplasowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza, a czwarte miejsce zajęła Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Rudzie. W kategorii szkół gimnazjalnych pierwsze miejsce zajęli uczniowie z Gimnazjum nr 3 z oddziałem integracyjnym im. Ireny Sendlerowej, a na drugiej pozycji uplasowało się Gimnazjum nr 1 im. Kazimierza Wielkiego.

Natomiast III Rodzinne Mistrzostwa w Poszukiwaniu Bursztynu zgromadziły wiele rodzin chcących znaleźć „złoto północy”. Zawody odbyły się w dwóch kategoriach 2+1 oraz 2+2. Pierwsze miejsce w kategorii 2+1 zajęła rodzina Banachów z 355 odnalezionymi bursztynami, drugie miejsce rodzina Napierajów z 347 bursztynami, trzecia lokata przypadła rodzinie Kukułów z 332 bursztynami.  W kategorii 2+2 pierwsze miejsce zajęła rodzina Janików z 440 odnalezionymi bursztynami, drugie miejsce zdobyła rodzina Czarnogredzkich, którzy znaleźli 401 bursztynów, trzecie miejsce ex aequo zajęły rodziny Malińskich i Chudych z 330 bursztynami.

Podczas VIII Europejskiego Święta Bursztynu pracownicy Punktu Informacji Turystycznej, w mobilnym biurze prowadzili statystyki dotyczące miejscowości, z których przyjechali goście. Do Wielunia przybyły dwie grupy zorganizowane – z Rawy Mazowieckiej (50 osób) oraz Łotwy (30 osób).  Najwięcej osób przyjechało do Wielunia z Łodzi, nieco mniej z Sieradza, Wrocławia, Pabianic, Częstochowy, Ruśca oraz Praszki. Inne miejscowości jakie reprezentowali odwiedzający to Pajęczno, Bolesławiec, Chorzów, Piotrków Trybunalski, Wałbrzych, Działoszyn, Radomsko, Krzepice, Sosnowiec, Będzin, Katowice, Kłobuck, Bełchatów, Skierniewice, Czarny Las, Kraków, Konstantynów Łódzki, Białystok, Kórnik, Dublin, Bydgoszcz,  Siemianowice Śląskie, Zelów, Zabrze, Szczerców, Poznań, Syców, Buczek oraz Szczecinek.

Osoby, które dowiedziały się o imprezie dzięki telewizji TVN pochodziły najczęściej z Łodzi. Były również osoby, które dzięki informacjom radiowym (różne rozgłośnie ogólnopolskie i lokalne) postanowiły odwiedzić Wieluń w miniony weekend. Wszyscy przyjezdni  wskazywali, że bardzo pomocne w dotarciu na imprezę okazały się tabliczki z kierunkowskazami.