Powstanie Złoczewskiej Strefy Inwestycyjnej oraz linii kolejowej Bełchatów – Wieluń wraz z linią obsługującą eksploatację złoża węgla brunatnego „Złoczew” to główne założenia podpisanego wczoraj w Złoczewie listu intencyjnego mającego na celu podniesienie efektywności systemu transportowego Województwa Łódzkiego.

List podpisało 16 samorządów, wśród nich Gmina Wieluń, Powiat Wieluński, Sieradzki i Zduńskowolski.
- Podpisanie tego porozumienia oznacza współpracę samorządów na rzecz przyspieszenia rozwoju gospodarczego regionu. Będzie to możliwe dzięki rozwojowi infrastruktury – mówił Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień i nawiązał do herbu Złoczewa, na którym jest Św. Andrzej. – Ten krzyż zobowiązuje do tego, by w końcu zatrzymał się tu jakiś pociąg.
Obecny na spotkaniu Wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk podkreślał, że dawno nie spotkał się z taką solidarnością samorządów.
- To dobrze, że poszukujecie szansy dla tego regionu. To prawdziwy ewenement, bo do tej pory każdy samorząd działał raczej na własną rękę. To, co robicie przerasta moje marzenia o przyszłości województwa – to tworzenie podstaw do konkurowania z innymi regionami w kraju – chwalił pomysł były minister infrastruktury.

Szanse na rozwój naszego podregionu związane są oczywiście z budową odkrywki kopalni węgla brunatnego. Niemniej Wieluń najbardziej zainteresowany jest budową linii kolejowej Wieluń – Bełchatów z linią obsługującą eksploatację węgla brunatnego „Złoczew”.  Oznacza to nie tylko ratunek dla istniejącej nitki kolejowej i połączeń pkp, ale także rozwój transportu towarowego oraz pasażerskiego.
- Wieluń ma bardzo dobre położenie. Kibicujemy Złoczewowi, ale chcemy, by ludzie, którzy przyjadą tu do pracy, jako miejsce zamieszkania wybrali Wieluń. Bardzo dużo pracowników i firm będzie chciało się zalogować w tym regionie, więc musimy tę szansę wykorzystać. Pomysły na stworzenie strefy i budowę linii kolejowej są na razie bardzo odważne, ale wierzę w powodzenie tego projektu – przekonuje burmistrz Janusz Antczak
Świadkami i orędownikami podpisania listu byli także parlamentarzyści: senator Andrzej Owczarek oraz posłowie Mieczysław Łuczak i Cezary Tomczyk.

Na razie trudno mówić o konkretnych kosztach całego przedsięwzięcia. Urząd Marszałkowski sprawdza, jak plan województwa wpisuje się w strategię ministerstwa transportu oraz jakie można zdobyć na to środki unijne.  (mak)

Zdjęcia: M. Kopańska