75 lat temu zakończył się najbardziej krwawy konflikt w dziejach świata, który pochłonął ponad 50 milionów ofiar.

8 maja 1945 roku III Rzesza podpisała bezwarunkową kapitulację. Działania wojenne, które rozpoczęto 1 września 1939 roku, atakując Westerplatte oraz bombardując całkowicie bezbronny Wieluń, zakończyły się po 6 latach krwawej walki. W wojnę zaangażowane były 72 państwa.

Dla Polski 8 maja 1945 roku nie stał się dniem wolności. Oznaczał zwycięstwo nad nazizmem. Rzeczpospolita Polska na odzyskanie prawdziwej wolności musiała poczekać aż do 1989 roku.

W 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Wieluniu Tomaszem Akuliczem oddali na wieluńskim cmentarzu hołd żołnierzom poległym w walce o niepodległą Ojczyznę.

Zdjęcia: R.Urbaniak/UM Wieluń