78. rocznica wybuchu II wojny światowej w pamięci mieszkańców Wielunia zapisze się w sposób szczególny. Po raz pierwszy w historii poranne uroczystości rocznicowe zaszczycił swoją obecnością Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Prezydent RP Andrzej Duda podkreślił, że: Początek największej wojny w dziejach świata, która pociągnęła za sobą też najwięcej ludzkich istnień, ma dwa wielkie symbole, oba w naszym kraju. Jednym jest Westerplatte - miejsce, gdzie rozpoczęły się pierwsze walki II wojny światowej, miejsce, które jest symbolem bohaterstwa polskiego żołnierza (...), a drugim symbolem jest Wieluń, wasze miasto. Ale ono nie jest symbolem bohaterstwa, ono jest symbolem bestialstwa – niemieckiego bestialstwa – złamania konwencji międzynarodowych, zaatakowania w zdradziecki sposób, bez żadnego ostrzeżenia, bez żadnego uprzedzenia zwykłych śpiących ludzi. Bombardowania szpitala, zniszczenia obiektów kultu – kościoła farnego, zboru ewangelicko-augsburskiego, synagogi przy Żołnierskiej, dzisiaj Sienkiewicza. Bestialstwa! Czegoś, co dzisiaj nazwalibyśmy atakiem terrorystycznym, bo zbombardowanie śpiącego miasta to nie jest wojna – to barbarzyństwo i bandytyzm.

Obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej tradycyjnie rozpoczęły się pełnym symboli występem artystycznym. O 4.40 rozległ się dźwięk syren alarmowych, po czym sztafeta Biegu Pamięci zapaliła ogień pokoju i przekazała go biegaczom z Ostrzeszowa, Sieradza i Burzenina. W trakcie oficjalnych uroczystości nastąpiło odczytanie Apelu Pamięci i złożenie wieńców pod pomnikiem upamiętniającym pierwsze ofiary II wojny światowej.

Przemówienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Wieluniu: http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wypowiedzi-prezydenta-rp/wystapienia/art,264,wystapienie-prezydenta-w-czasie-obchodow-78-rocznicy-wybuchu-ii-wojny-swiatowej-w-wieluniu.html

Przemówienie Burmistrza Wielunia podczas 78. rocznicy obchodów II wojny światowej: wystąpienie.pdf

Zdjęcia: Muzeum Ziemi Wieluńskiej